Με κάτι ...άντερα ΝΑ!

Με την πλάτη στον τοίχο, η Εθνική τσαμπουκαλεύτηκε και ξόρκισε τον δαίμονα της Ισπανίας. Νίκησε 79-75 στην πρεμιέρα της β` φάσης του Ευρωμπάσκετ, έμεινε ζωντανή κι έστειλε μήνυμα για τις δυνατότητές της.

Δυσκολεύτηκαμε, μας πήραν τα ριμπάουντ, δεν σταυρώναμε βολή, άθλια ποσοστά στα δίποντα, αλλά ΝΙΚΗΣΑΜΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ τους Ισπανούς 79-75! Με έναν αφανή ήρωα τον Μπράμο, που έβαλε το τρίποντο-μαχαιριά στο τέλος, με έναν ψύχραιμο Σπανούλη αλλά πάνω απ` όλα με σκυλίσια άμυνα και μπήκαν και τα μεγάλα σουτ! Πάμε τώρα Ελλαδάρα!

Το ματς

Κακά νέα (πολλά) και ένα καλό είχαμε στο πρώτο 10λεπτο. Τα άσχημα ήταν σαφώς το 16-26, οι χαμένες βολές (7/12), το ντεφορμάρισμα του Σπανούλη και τα ελεύθερα σουτ των Ισπανών... Το μοναδικό καλό μαντάτο ήταν τα 3 φάουλ που είχε χρεωθεί ο Μαρκ Γκασόλ. Απέναντι σε μία σοβαρή ελληνική άμυνα, είχαν 8/11 σουτ εντός πεδιάς, είχαν σκοράρει 8 παίκτες και σίγουρα έπρεπε να γίνουμε ακόμα πιο επιθετικοί γιατί ο ρυθμός ήταν κομμένος και ραμμένος στα μέτρα τους.

Με καλή άμυνα κάναμε ένα επί μέρους 9-2 μειώνοντας σε 23-28, με τον Γκασόλ στον πάγκο. Μόλις μπήκαν τα σουτ, τα περισσότερα προϊόν της καλής μας άμυνας, η Εθνική πλησίασε στο -1 (29-30) στο 16`! Αν βάζαμε και τις βολές... Με 8 σερί πόντους του Kill Bill περάσαμε στο 18` μπροστά (34-32) και το ημίχρονο έληξε 41-38 υπέρ μας!Μπορεί να είχαμε 3/13 δίποντα και 14/22 βολές, αλλά με σούπερ άμυνα (12 πόντοι έβαλαν οι Ισπανοί στην περίοδο) γυρίσαμε το ματς! Συν το οτι είχαμε μόλις 4 λάθη και 10 οι Ισπανοί.

Στο τρίτο 10λεπτο συνεχίσαμε την καλή μας άμυνα, αλλά κάναμε 5 λεπτά να βάλουμε... γκολ, μιας και ήμασταν αρκετά διστακτικοί λόγω Γκασόλ, αλλά το 43-43 στο 25` μας έδινε θάρρος! Ο Γκασόλ μας σκότωσε με 11 σερί πόντους (50-57) και πήγε στράφι η συγκλονιστική προσπάθεια του Πρίντεζη... Τέλος πάντων το δεκάλεπτο πήγε 52-57, αφού πληρώσαμε το ξύπνημα του Γκασόλ, αλλά και τα 30 ριμπάουντ των Ισπανών...

Ο Γκασόλ συνέχιζε να μας προβληματίζει, αλλά πλησιάσαμε στο 57-60 με ένα σερί 5-0 στο 36`. Το ματς πήγαινε πόντο-πόντο (5 σερί πόντους ο Σπανούλης στο 36`) και πήγαμε στο 68-64 στο 37.30``!Ο μεγάλος Μπράμος έκανε το 70-66 στα 38`και μπήκαμε στο τελευταίο 2λεπτο κάνοντας το 72-66 με τον "Καϊ"!

Στα 1.21`` ο Μαρκ με δύο βολές μείωσε 72-68, αλλά ο... Μπράμαρος με τρίποντο στα 59`` έκανε το 75-68!!! Ο Καλντερόν έκανε το 75-70 στα 42`` και ο Σπανούλης πήγε στη γραμμή κι έκανε το 77-70, αλλά φάγαμε 3ποντο από τον Μουμπρού για το 77-73 στα 35``. Στα 23`` ο V-Span πήγε πάλι στις βολές και έγραψε το 79-73!! Οι Ισπανοί έχασαν την επίθεση, αλλά εμείς κάναμε λάθος και εν συνεχεία φάουλ στα 6``στον Ρούμπιο που έκανε 79-75! Στην επαναφορά απλά βγάλαμε την μπάλα έξω και ναι.......ΝΙΚΗΣΑΜΕ!

Τα δεκάλεπτα: 16-26, 41-38, 52-57, 79-75

Ελλάδα: Σλούκας 7, Μπουρούσης 10, Ζήσης 4(1), Σπανούλης 20(3), Περπέρογλου, Παπανικολάου 5(1), Καββαδάς 3, Μαυροκεφαλίδης 1, Καϊμακόγλου 11(2), Μπράμος 8(2), Πρίντεζης 10.