ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΑΓΙΑΞ 1 - 1 (ΗΜΙΧ.)

Τέλος πρώτου ημιχρόνου στο Απόστολος Νικολαΐδης. Ο Παναθηναϊκός κυριάρχησε στα πρώτα 25' λεπτά και προηγήθηκε στο σκορ με γκολ από το ύψος της μικρής περιοχής του Μπέργκ στο 5'. Στη συνέχεια του αγώνα ο Άγιαξ κέρδισε μέτρα, έλεγξε το κέντρο και με κατοχή της μπάλας και πίεση ισοφάρισε με τον Τραορέ στο 33'. Μάλιστα θα μπορούσε να κάνει την απόλυτη ανατροπή, αφού στην αμέσως επόμενη φάση οι Ολλανδία έχασαν μοναδική ευκαιρία με τον Στύλ να επεμβαίνει εντυπωσιακά.

Από το 40' ο Παναθηναϊκός επανέκτησε την αυτοσυγκέντρωση του και μάλιστα απείλησε για 2ο γκολ. Το σφύριγμα του Άγγλου διαιτητή έστειλε τις ομάδες στα αποδυτήρια ισόπαλες 1-1. Ο Αντρέα Στραματσόνι θα πρέπει να αλλάξει αρκετά στο 2ο ημίχρονο και ίσως να ενισχύσει επιθετικά την ομάδα του, καθώς ο Μπέργκ είναι μόνος στην κορυφή της επίθεσης.