Β`ΕΣΚΑΗ: Έμεινε από δυνάμεις ο ΑΣΚ

Από δυνάμεις έμεινε ο Αθλητικός Σύλλογος Κεφαλονιά, ο οποίος γνώρισε την ήττα στον Πύργο από τον  Ίφιτο με 66-39.

Τουλάχιστον αυτή η ήττα δεν είχε βαθμολογικό κόστος, καθώς ο ΑΣΚ παρέμεινε μόνος 3ος στην βαθμολογία του 1ου ομίλου της β΄ φάσης της Β΄ ΕΣΚΑ-Η, μετά και την ήττα του Αιγίου από τα Ροϊτικα.

Ο ΑΣΚ αν και κράτησε για τα 20 πρώτα λεπτά, καθώς βρισκόταν κοντά στο σκορ (33-29 στο ημίχρονο), εν συνεχεία λύγισε και υποτάχθηκε στην «εκνευριστική» ευστοχία της ομάδας του Πύργου, η οποία βρήκε στόχο έξω από τα 6,75 μ.  συνολικά 10 φορές.

Πλέον αυτή η ήττα κάνει μονόδρομο την νίκη στο επόμενο παιχνίδι κόντρα στην ομάδα του Αιγίου που θα διεξαχθεί το Σάββατο 27 Απριλίου το απόγευμα στο Αργοστόλι.