A2`ESKAH: Σφήκα-ΕΑΠ 72-70: Ενταση, εκκένωση γηπέδου και... 2-2 οι νίκες

Η Σφήκα ισοφάρισε σε 2-2 νίκες την ΕΑΠ (την κέρδισε με 72-70 στην παράταση, 62-62 ο κανονικός αγώνας) και, πλέον, η πρόκριση θα κριθεί την μεγάλη Τετάρτη στο κλειστό γυμναστήριο της ΕΑΠ (8.30μ.μ.). Το παιχνίδι είχε ένταση και μικροεπεισόδια, καθώς στο έξτρα 5λεπτο εκκενώθηκε το «κλειστό» του Απόλλωνα με απόφαση των διαιτητών!

Σε ένα ακόμα ντέρμπι που διήρκεσε σχεδόν τρεις ώρες η SFIGA πήρε πολύ μεγάλη νίκη επί της ΕΑΠ στην παράταση σε ένα ματς που τα είχε πραγματικά όλα. H  SFIGA γνωρίζοντας πως παίζει με την πλάτη στον τοίχο και με τον αρχηγό του Ανδρέα Κανελλόπουλο να αγωνίζεται μετά από τρεις μήνες σαν να μην πέρασε μια μέρα μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι παίρνοντας γρήγορα προβάδισμα με 6-2. Εκεί η ΕΑΠ με ένα σερί 11-0 έκανε το σκορ 6-13 με το δεκάλεπτο να κλείνει 14-22. Στη δεύτερη περίοδο η ομάδα μας παίζοντας σπουδαία άμυνα και δεχόμενη σε 8' μόνο 3 πόντους πήρε μικρό προβάδισμα στο 19 και το διατήρησε μέχρι την ανάπαυλα 31-30. Η τρίτη περίοδος είχε παρόμοια εικόνα με την ομάδα μας να διατηρεί το προβάδισμα με το σκορ στο 30' 50-46. Η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε ιδανικά με το δεύτερο τρίποντο του Κανελλόπουλου να μεγαλώνει την διαφορά σε 53-46 με την ΕΑΠ όμως να κάνει εκ νέου σερί 11-0 53-57 και να μεταφέρει το άγχος στην SFIGA. Τότε ήταν η ώρα του Τζαμάκου που με 4 πόντους έφερε το παιχνίδι στα ίσια στο 37' 57-57. Στο 38' ο Πίτσος με γκολ φάουλ έκανε το 60-60 , η ΕΑΠ πήρε προβάδισμα με 2/2 βολές του Δημόπουλου με τον Τζαμάκο 30" πριν το τέλος να κάνει το 62-62. Στα 16" η ομάδα μας μετά από τάιμ άουτ με λάθος πάσα από το άουτ έδωσε κατοχή στους φιλοξενούμενους οι οποίοι εκ νέου μετά απο δικό τους ταιμ άουτ με νέα λάθος πάσα έδωσαν ξανά την κατοχή στον ΑΣΣ . Ο Τζαμάκος αστόχησε σε σούτ τριών πόντων στην εκπνοή και έστειλε το μάτς στην παράταση. Στην Παράταση με τρίποντο του Μαυροειδή και άλλα δύο συνεχόμενα του Κανελλόπουλου η ομάδα μας έκανε το σκόρ 71-65 με την ΕΑΠ όμως να αντιδρά και πάλι και με ένα γρήγορο 5-0 να μειώνει 71-70 με το μάτς να διακόπτεται έπειτα απο εισβολή φίλων της ΕΑΠ και να ξαναρχίζει 20 λεπτά μετά και αφού εκκενώθηκε το γήπεδο. Τότε ο Κανελλόπουλος με 1/2 βολές έγραψε το τελικό 72-70 καθώς ο Χαρτάς αστόχησε σε τρίποντο στην εκπνοή.
-Καταπληκτική εμφάνιση από τον αρχηγό Ανδρέα Κανελλόπουλο που στην επιστροφή του πέτυχε 14 πόντους με 4 καθοριστικά τρίποντα και μοίρασε πολλές ασίστ στους συμπαίκτες του. Πολύ καλη εμφάνιση και απο τους Τζαμάκο 17 & Πίτσο 14.
-Η κατάρα των τραυματισμών καλά κρατάει αφού εχτές ο "τυχερός" ήταν ο Κοντωσης που αφού ξεκίνησε με 8 πόντους με 2 τρίποντα στο 12 έπαθε τράβηγμα στην γάμπα και δεν ξανά αγωνίστηκε μέχρι το τέλος ενώ δύσκολα θα προλάβει και το μάτς της Τετάρτης.