ΠΟΛΟ ΤΟΥΡΝΟΥΑ Σ.Ε.Δ.Υ.: ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΝΟΑ.(ΟΛΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ )

Διεξήχθη το πρωί στο Ρέστειο κολυμβητήριο, η 4η αγωνιστική του 7ου τουρνουά του Συνδέσμου Ελλήνων Διαιτητών Υδατοσφαίρισης!
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – Ν.Ο.ΧΑΝΙΩΝ  9 - 7
Στο πρώτο χρονικά ματς ο Ναυτικός Όμιλος Χανίων κέρδισε με σκορ 9-7 τον Πανιώνιο, χάρη σε ένα εξαιρετικό 3ο οκτάλεπτο όπου με επιμέρους σκορ 5-0 οι πολίστες του Μάκη Βολτυράκη πήραν τα ηνία του παιχνιδιού. Η ομάδα του Κώστα Πασλή ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε με 2-0 μετά το τέλος της 1ης περιόδου και με 3-2 μετά την ολοκλήρωση των 16 πρώτων αγωνιστικών λεπτών. Όπως προείπαμε η 3η περίοδος ήταν πολύ κακή για τον Πανιώνιο, αμυντικά και επιθετικά, οπότε ήταν δύσκολο στα τελευταία 8 λεπτά να φτάσει στη νίκη (έχαναν με 7-3). Ωστόσο έκαναν την προσπάθεια τους αλλά το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν τη διαφορά της ήττα στα δυο γκολ.
Τα οκτάλεπτα με πρώτο τον Πανιώνιο: 2-0, 1-2, 0-5, 4-2 (Διαιτητές Μοιράλης-Παϊρακταρίδης)
Τα γκολ για τον Πανιώνιο πέτυχαν: Κουτσιαλής 3, Θωμάκος 1, Cakic 1, Φουτρής 1, Αλεξάκης 1.
Τα γκολ για το ΝΟ Χανίων πέτυχαν: Βλοντάκης 3, Μαρνελάκης 2, Βυζιράκης 2, Σαρζτετάκης 1, Χαριτάκης 1.
ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ – Ν.Ο.ΑΡΓΟΣΤΟΛΙΟΥ  10 – 7

Στο αμέσως επόμενο παιχνίδι το Αργοστόλι επικράτησε με σκορ 10-7 του Παλαιού Φαλήρου. Η τελική διαφορά των τριών γκολ διαμορφώθηκε στο 2ο οκτάλεπτο όπου οι Κεφαλονίτες πέτυχαν τρία τέρματα χωρίς να δεχθούν κανένα. Σε εκείνο το χρονικό σημείο το σκορ έγινε 6-3 υπέρ του ΝΟΑ και στα 16 εναπομείναντα λεπτά το Αργοστόλι κατάφερε να κρατήσει τη διαφορά και να φτάσει στη νίκη.
Τα οκτάλεπτα με πρώτο το Παλαιό Φάληρο: 3-3, 0-3, 2-2, 2-2 (Διαιτητές Μοιράλης-Παϊρακταρίδης).
Τα γκολ για το Παλαιό Φάληρο πέτυχαν: Τσαγκάρης 2, Enlow 2, Σιώνης 2, Ξενάκης 1.
Τα γκολ για το Αργοστόλι πέτυχαν: Δουδέσης Ε. 2, Παπαδόπουλος 2, Χαραλαμπόπουλος 2, Δουδέσης Π. 1, Ρατσούνιτσα 1, Κατσιγιάννης 1, Μπουρνάζος 1.
ΕΘΝΙΚΗ ΕΦΗΒΩΝ  - ΝΟ ΧΙΟΥ   5 – 12
Η Εθνική Εφήβων, που προετοιμάζεται για το επικείμενο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Περθ, άφησε σε ένα ακόμη ματς του τουρνουά καλές εντυπώσεις. Τα παιδιά του Σάκη Κεχαγιά μπορεί να έχασαν από το ΝΟ Χίου με 12-5 ωστόσο έδειξαν θετικά στοιχεία, κυρίως στο πρώτο οκτάλεπτο. Η Εθνική μας προηγήθηκε με 4-3 αλλά ο ΝΟΧ ανέβασε την απόδοση του και κατάφερε να φτάσει τελικά σε μια εύκολη νίκη.
Τα οκτάλεπτα με πρώτη την Εθνική Εφήβων: 4-3, 0-2, 1-3, 0-4 (Διαιτητές Βασιλείου-Κουρέτας).
Από ένα γκολ για την Εθνική Εφήβων πέτυχαν οι: Χατζηγούλας, Αλβέρτης, Φωτόπουλος, Σολανάκης και Καζάζης.
Τα γκολ για το ΝΟ Χίου πέτυχαν: Μιράλης 3, Θεοδωρόπουλος 2, Ντούλος 2, Κόχειλας 1, Κατσουλάκης 1, Φουντούλης 1, Μπεριστιάνος 1, Γαβαλάς 1.
Ναυτικός Όμιλος Βουλιαγμένης – ΠΑΟΚ  10 – 3
Στο τελευταίο χρονικά ματς της 4η αγωνιστικής ο Ναυτικός Όμιλος Βουλιαγμένης κέρδισε εύκολα με σκορ 10-3 τον ΠΑΟΚ, σε έναν αγώνα που ο Τεό Λοράντος χρησιμοποίησε αρκετά από τα νέα παιδιά της ομάδας. Οι πρωταθλητές και κυπελλούχοι Ελλάδος ήταν πιεστικοί από την αρχή, κυρίως στην άμυνα, αφήνοντας τους Θεσσαλονικείς χωρίς γκολ για 21 αγωνιστικά λεπτά (μετά τη λήξη της 3ης περιόδου το σκορ ήταν 8-0 υπέρ του ΝΟΒ). Στο 4ο οκτάλεπτο η Βουλιαγμένη έριξε το ρυθμό της και ο ΠΑΟΚ κατάφερε να σκοράρει τρία γκολ.
Τα οκτάλεπτα με πρώτη τη Βουλιαγμένη: 3-0, 3-0, 2-0, 2-3 (Διαιτητές Βασιλείου-Κουρέτας).
Τα γκολ για το ΝΟ Βουλιαγμένης πέτυχαν: Βλαχόπουλος 3, Καρούντζος 3, Μυλωνάκης 1, Πασμανίδης 1, Γούνας 1, Βουλγαράκης 1.
Τα γκολ για τον ΠΑΟΚ πέτυχαν: Κόλιανιν 2, Παππάς 1.
Το απόγευμα θα διεξαχθεί η 5η αγωνιστική όπου ξεχωρίζει το ματς της Βουλιαγμένης με τον Ολυμπιακό. Το πρόγραμμα:
 Κολυμβητήριο Φαλήρου
17:00 ΝΟ Αργοστολίου-Πανιώνιος
18:30 ΝΟ Χανίων-ΓΣ Ηλιούπολης
20:00 ΠΑΟΚ-ΝΟ Χίου
21:30 Βουλιαγμένη-Ολυμπιακός.
Οι βαθμολογίες των δυο ομίλων μετά από τέσσερα παιχνίδια:
Α΄ όμιλος: Ολυμπιακός 6 βαθμοί (44-9), Βουλιαγμένη 5 βαθμοί (33-20), ΝΟ Χίου 5 βαθμοί (27-28), Εθνική Εφήβων 2 βαθμοί (22-43) και ΠΑΟΚ 0 βαθμοί (11-37).
Β΄ όμιλος: ΝΟ Χανίων 6 βαθμοί (29-16), Πανιώνιος 4 βαθμοί (25-20), ΝΟ Αργοστολίου 4 βαθμοί (23-19), ΓΣ Ηλιούπολης 2 βαθμοί (20-22) και Παλαιό Φάληρο 0 βαθμοί (23-43).