EURO 2012: Πολωνία-Ελλάδα 1-1

Ισόπαλη 1-1 αναδείχθηκε η Εθνική Ανδρών με την Πολωνία στην πρεμιέρα του EURO 2012. Πολύ καλή εμφάνιση της ελληνικής ομάδας στο β΄ ημίχρονο, θα μπορούσε να πάρει τη νίκη αν ο Καραγκούνης ευστοχούσε στην εκτέλεση πέναλτι στο 71ο λεπτό. Προηγήθηκαν οι γηπεδούχοι στο 17΄ με τον Λεβαντόφσκι. Ο Σαλπιγγίδης το γκολ της ισοφάρισης στο 51΄. Με δέκα παίκτες η Εθνική από το 44΄, το ίδιο οι Πολωνοί από το 69΄.

Έναρξη του αγώνα
5΄: Η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα με το σουτ του Μουράφσκι και την εντυπωσιακή επέμβαση του
Χαλκιά. Δυνατό ξεκίνημα από τους γηπεδούχους

10΄: Η ελληνική ομάδα προσπαθεί να πάρει τον έλεγχο του παιχνιδιού και να κρατήσει μακριά από την εστία της τους Πολωνούς

12΄: Ευκαιρία για την Εθνική. Ο Καραγκούνης εκτελεί φάουλ και ο Γκέκας με κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι στέλνει τη μπάλα άουτ

13΄: Δυνατό σουτ στην κίνηση από τον Μπλαζικόφσκι, η μπάλα φεύγει ψηλά άουτ

14΄: Επικίνδυνη σέντρα του Πίστσεκ, όμως δεν βρίσκεται κάποιος συμπαίκτης του στην πορεία της για να απειλήσει την εστία του Χαλκιά

17΄:  ΓΚΟΛ! Ο Λεβαντόφσκι με καρφωτή κεφαλιά δίνει το προβάδισμα στην Πολωνία.

19΄: Εκτός αγωνιστικού χώρου ο Αβραάμ Παπαδόπουλος λόγω τραυματισμού

20΄: Συνεχίζει κανονικά ο Έλληνας κεντρικός αμυντικός

20΄: Καλύτερη η Πολωνία στο πρώτο εικοσάλεπτο, κρατάει περισσότερο τη μπάλα  στην κατοχή της και είναι μπροστά στο σκορ, έχοντας δημιουργήσει άλλες δύο καλές στιγμές στο ματς

30΄: Η Εθνική ανεβάζει κάπως την απόδοσή της, προσπαθώντας να μεταφέρει την πίεση στην αντίπαλη εστία

35΄: Ο Παπασταθόπουλος παρατηρείται με κίτρινη κάρτα

37΄: Ο Αβραάμ Παπαδόπουλος δεν μπορεί να συνεχίσει και δίνει τη θέση του στον Κυριάκο Παπαδόπουλο

37΄: Σπουδαία ευκαιρία για την Πολωνία, με τον Περκίς μόνο στο ύψος του πέναλτι να σουτάρει άουτ

42΄: Τρία κόρνερ στα τελευταία δύο λεπτά του αγώνα για την ελληνική ομάδα περνάνε ανεκμετάλλευτα

44΄: Η Ελλάδα μένει με δέκα παίκτες. Αυστηρή δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Σωκράτη Παπασταθόπουλο

45΄+2: Κίτρινη κάρτα στον Χολέμπας

45΄+3: Λήξη α΄ ημιχρόνου

Δεύτερη αλλαγή για την Ελλάδα: Ο Σαλπιγγίδης στη θέση του Νίνη

Έναρξη β΄ ημιχρόνου

48΄: Σουτ του Λεβαντόφσκι από πλάγια θέση, η μπάλα ψηλά άουτ

51΄: ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛ! Ο Δημήτρης Σαλπιγγίδης εκμεταλλεύεται την κακή συνεννόηση του Σέζνι με τον Βασιλέφσκι και με σουτ κάνει το 1-1. Είχε προηγηθεί εξαιρετική σέντρα του Τοροσίδη και προσπάθεια του Γκέκα για την κεφαλιά.

54΄: Κίτρινη κάρτα στον Καραγκούνη

58΄: Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ομπρανιάκ, η μπάλα φεύγει αρκετά μέτρα άουτ

60΄: Η ελληνική ομάδα κρατάει με δέκα παίκτες τον έλεγχο του αγώνα και τους αντιπάλους μακριά από την περιοχή της

63΄: Σπουδαία ευκαιρία για την Εθνική. Ο Κατσουράνης βγάζει μόνο τον Σαμαρά απέναντι στον Σέζνι, όμως το σουτ του Έλληνα επιθετικού είναι άστοχο

68΄: Τελευταία αλλαγή της Εθνικής. Ο Φορτούνης στη θέση του Γκέκα

69΄: Πέναλτι υπέρ της Ελλάδας και αποβολή του Σέζνι για το αντικανονικό μαρκάρισμα στον Σαλπιγγίδη!

70΄: Αλλαγή για τους γηπεδούχους: Ο Τίτον αντί του Ρίμπους

71΄: Χάνεται η ευκαιρία να περάσει μπροστά στο σκορ η Ελλάδα, καθώς ο Τίτον πραγματοποιεί εντυπωσιακή απόκρουση στην εκτέλεση του Καραγκούνη

75΄: Ο Σαλπιγγίδης στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα, όμως υποδεικνύεται σε θέση οφσάιντ

75΄: Σαφώς ανώτερη στα τελευταία λεπτά η ελληνική ομάδα, έχει τον έλεγχο στο χώρο του κέντρου και είναι επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις της

80΄: ΄Αστοχο σουτ του Σαμαρά από πλεονεκτική θέση

85΄: Σουτ του Λεβαντόφσκι από πλάγια θέση, η μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων

90΄: Τρία λεπτά ο επιπλέον χρόνος

Η 11άδα της Εθνικής (Φ. Σάντος): 1.Χαλκιάς, 15.Τοροσίδης, 20.Χολέμπας, 8.Α.Παπαδόπουλος, 19.Παπασταθόπουλος, 2.Μανιάτης, 21.Κατσουράνης, 10.Καραγκούνης, 18.Νίνης, 7.Σαμαράς, 17.Γκέκας

Αναπληρωματικοί: 12.Τζόρβας, 13.Σηφάκης, 3.Τζαβέλλας, 4.Μαλεζάς, 5.Κ.Παπαδόπουλος, 6.Μάκος, 16.Φωτάκης, 22. Φορτούνης, 23.Φετφατζίδης, 9.Λυμπερόπουλος, 11.Μήτρογλου, 14.Σαλπιγγίδης

H 11άδα της Πολωνίας (Φρ. Σμούντα): 1.Σέζνι, 2.Μπένις, 13.Βασιλέφσκι, 15.Περκίς, 20.Πίστσεκ, 7.Πολάνσκι, 8.Ρίμπους, 10.Ομπρανιάκ, 11.Μουράφσκι, 16.Μπλαζικόφσκι, 9.Λεβαντόφσκι

Αναπληρωματικοί: 12.Σαντομιέρσκι, 22.Τίτον, 3.Βοϊτκόβιακ, 4.Καμίνσκι, 14.Βαβρζίνιακ, 5.Ντούντκα, 6.Μάτουστσικ, 18.Μιερζεγέφσκι, 19.Βόλσκι, 21.Γκροσίτσκι, 17.Σόμπιεχ, 23.Μπρόζεκ
Λήξη της αναμέτρησης. Ζεστό χειροκρότημα από τους 5.000, περίπου, Έλληνες φιλάθλους για τους διεθνείς μας
__________________________________________________________________________________________