Α2 ΕΣΚΑΗ/Πλέι-οφ: Το Ληξούρι κέρδισε τη Γαλήνη- Λύγισε στη β΄ παράταση ο Υπερίων από τις Ιτιές

Ν.Ε.Ο.ΛΗΞΟΥΡΙΟΥ  - ΓΑΛΗΝΗ (54 - 50 )

Ο αγώνας ήταν καλός και με ρυθμό. Η Γαλήνη βρέθηκε για λίγο μπροστά στο 1ο Δεκάλεπτο, αλλά από εκεί και πέρα, παρότι έφτασε και στους δύο πόντους, ακολουθούσε σταθερά στο σκορ. Μεγαλύτερη διαφορά οι 9 πόντοι υπέρ του ΝΕΟΛ, τριάμιση λεπτά πριν τη λήξη. Η ΓΑΛΗΝΗ ήταν άστοχη στις ελεύθερες βολές στο τέλος, ενώ οι παίκτες του ΝΕΟΛ φάνηκαν πιο ψύχραιμοι.
 Τα δεκάλεπτα: 10-13, 25-27, 42-45, 57-57 / 11-11, 6-11.

ΥΠΕΡΙΩΝ - ΙΤΙΕΣ (79-74) (57-57 κ.α. και 68-68 η α΄ παράταση)

Ο Υπερίων ηττήθηκε στη δεύτερη παράταση  79-74 (57-57 κ.α. και 68-68 η α΄ παράταση) απόψε από τις Ιτιές στο κλειστό της Αμαλιάδας, στον πρώτο αγώνα των ημιτελικών των πλέι-οφ και πλέον πρέπει να σπάσει την έδρα της πατρινής ομάδας (το προσεχές Σάββατο στις 6μ.μ. στο κλειστό των Ροΐτίκων) για να οδηγήσει τη σειρά σε τρίτο παιχνίδι στην Αμαλιάδα. 50΄΄ πριν τη λήξη της κανονικής
διάρκειας, ο Υπερίων ήταν μπροστά με 4 πόντους (57-53) αλλά στη συνέχεια είχε λάθος επιλογές και οι Ιτιές ισοφάρισαν. Στην τελευταία φάση τμάλιστα, ο Κιάφας δεν κατάφερε κάτω από το καλάθι υπό πίεση να δώσει τη νίκη στην ομάδα του. Στην  α΄ παράταση ο Ρουμάνι με τρίποντο ισοφάρισε στην εκπνοή και στη β΄ παράταση, οι Αμαλιαδίτες λύγισαν καθώς αγωνίστηκαν χωρίς τους Μητρόπουλο, Σένα, που είχαν αποβληθεί με 5 φάουλ αλλά και χωρίς τον Χαρίτο, που τραυματίστηκε στο τέλος της α΄ παράτασης και δεν κατάφερε να ολοκληρώσει το ματς.