Γ΄ ΕΣΚΑΗ: Μια ανάσα από την άνοδο, Πύργος ’99 και Αιγέας

Πύργος ’99 και Αιγέας κέρδισαν στην Πάτρα τη Ν.Ε.Π. και την Α.Ε. Παραλίας αντίστοιχα και βρίσκονται μια ανάσα από την άνοδο στη Β΄ ΕΣΚΑΗ. Οι Πυργιώτες επικράτησαν με σκορ 65-52 και οι μελανόλευκοι της Γαστούνης με 65-49. Έτσι, βρίσκονται στις δύο πρώτες θέσεις της βαθμολογίας και με νέες νίκες την Τετάρτη εντός έδρας, θα σφραγίσουν την άνοδο.

Ερύμανθος (0-7) -

* O Ερύμανθος έχει αποσυρθεί από τα πλέι-οφ.

Ν.Ε.Π.-Πύργος ’99  52-65

Με το ένα πόδι στη Β΄ ΕΣΚΑΗ βρίσκεται ο Πύργος ’99 μετά την μεγάλη νίκη στην έδρα της Ν.Ε.Π. Μετά από ένα εκπληκτικό τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Βασίλη Παπαδόπουλου εξασφάλισαν την νίκη και θέλουν άλλη μία στα επόμενα δύο ματς για να πανηγυρίσουν και μαθηματικά την άνοδο. Οι γηπεδούχοι πίεσαν στο τέταρτο δεκάλεπτο, μείωσαν στους 9 πόντους, μια διαφορά που είχε εκτοξευτεί έως και τους 18, αλλά οι Πυργιώτες με καθαρό μυαλό στα τελευταία 2 λεπτά δεν τους έδωσαν περιθώρια να μπουν ξανά στο παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 13 - 17 , 24 - 29 , 30 - 44 , 52 - 65

Ν.Ε.Π. (Μιχαλόπουλος): Κακούρης 2, Τσαμπούκας 2, Πλακουτσής 2, Κατσουλάκος, Μάνος 2, Νιφόρας, Γουβέλης 12, Μισσιώνης 18, Γούδας 8, Πετρόβσκι 6.

Πύργος ’99 (Παπαδόπουλος): Μάρρας, Τριανταφύλλης 22(4), Παπαδόπουλος 20(2), Ασημακόπουλος, Τίτιρης 7(1), Καμπιώτης 7, Κουτσόπουλος 9(1).

Ε.Α. Παραλίας-Αιγέας 49-65

Ο Αιγέας καθάρισε από νωρίς το ντέρμπι για τη δεύτερη θέση με αντίπαλο την Ε.Α. Παραλίας. Η ομάδα του Λάμπη Τεκερλέκη, παίζοντας άμυνα ζώνης σχεδόν καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, πήρε προβάδισμα 12 πόντων στο α΄ δεκάλεπτο και από κει και πέρα δεν απειλήθηκε. Μάλιστα, η διαφορά έφτασε ακόμα και τους 19 πόντους στις αρχές της δ΄ περιόδου (26-39 ήταν το σκορ του α΄ ημιχρόνου), με τον Γιαννακόπουλο να πυροβολεί από τα 6.75μ. (πέτυχε έξι τρίποντα). Με νίκη την προσεχή Τετάρτη στο «Αέθλιον» κόντρα στον ΓΥ.ΠΑ.Σ., οι μελανόλευκοι θα εξασφαλίσουν και μαθηματικά την άνοδο στη Β΄ ΕΣΚΑΗ.

Τα δεκάλεπτα: 11-23, 26-39, 36-54, 49-65

Ε.Α. Παραλίας: Μπαρδάκης 14, Τζούρας 2, Α. Αγγελόπουλος 3, Χαρμπίλας 7, Ε. Αγγελόπουλος 1, Σταθόπουλος 4, Αντωνόπουλος 13, Καραβίτης 5.

Αιγέας: Μήτρου 2, Μάλλιαρης 2, Καραθανάσης 11 (11 ριμπ.), Γιαννακόπουλος 27 (6 τρ. Και 11 ριμπ.), Κορδοπάτης 11 (1 τρ. Και 7 ριμπ.), Κουνανής 5 (1), Πολυχρονόπουλος 7, Δριβάκος, Παπαδόπουλος, Κιαλόγλου, Σταματόπουλος.