Γ΄ ΕΣΚΑΗ: Νέα νίκη για Αιγέα, πρώτη ήττα για Πύργο ’99

Δεύτερη νίκη για τον Αιγέα Γαστούνης  σε ισάριθμα παιχνίδια στα πλέι-οφ. Επικράτησε εύκολα του ΓΥ.ΠΑ.Σ. στην Πάτρα με 63-46 και αύξησε τις πιθανότητες ανόδου του.  Πρώτη ήττα στο φετινό πρωτάθλημα για τον Πύργο ’99 στην Πάτρα από την Ε.Α. Παραλίας με 65-54.
ΓΥ.ΠΑ.Σ.-Αιγέας  46-63

Ο Αιγέας Γαστούνης κέρδισε στην Πάτρα τον ΓΥ.ΠΑ.Σ. με 63-46 και έκανε σημαντικό βήμα για την άνοδο στη Β΄ ΕΣΚΑΗ. Η ομάδα του Λάμπη Τεκερλέκη πραγματοποίησε άλλη μία εξαιρετική εμφάνιση και ουσιαστικά καθάρισε το παιχνίδι από το α΄ ημίχρονο, όταν προηγήθηκε με εννιά πόντους διαφορά (31-22). Στη γ΄ περίοδο, το προβάδισμα της ηλειακής ομάδας έφτασε σε διψήφια επίπεδα και ο ΓΥ.ΠΑ.Σ. μείωσε στους επτά στο 34΄ (41-48). Στα τελευταία έξι λεπτά όμως ο Αιγέας έτρεξε ένα σερί 15-5 και έφτασε στην εύκολή επικράτηση με +17. Καραθανάσης, Γιαννακόπουλος, Δριβάκος και Μάλλιαρης ξεχώρισαν και σε αυτό τον αγώνα, χωρίς όμως να υστερήσει κανείς. Επόμενος αντίπαλος για τους «μελανόλευκους της Γαστούνης, ο Ερύμανθος, την προσεχή Κυριακή, στις 6.30μ.μ., στο «Αέθλιον».
Τα δεκάλεπτα: 10-17, 22-31, 35-45, 46-63
ΓΥ.ΠΑ.Σ.: Τσέλος 2, Μηλάς 24 (1), Σπυριδώνης 10 (1), Παπαδόπουλος 2, Κουμανάκος 6, Χατζούφης 2.

Αιγέας (Τεκερλέκης-Σφάελος): Μήτρου 2, Μάλλιαρης 6 (7 ριμπάουντ, 5 κοψίματα), Καραθανάσης 20 (7 κλεψιμάτα), Γιαννακόπουλος 21 (3), Κορδοπάτης 8, Δριβάκος 6 (9 ριμπ.), Κιαλόγλου, Παπαδόπουλος, Σταματόπουλος, Κουνανής, Πολυχρονόπουλος.

Ε.Α. Παραλίας- Πύργος ’99 65-54
Πρώτη φετινή  ήττα  για  την  ομάδα του Πύργου που έχασε με 65-54 από την Παραλία εκτός έδρας. Ο Πύργος '99 δεν είχε  τις  λύσεις  να  αντέξει την πίεση των γηπεδούχων μέχρι το τέλος του αγώνα. Σε αυτό βοήθησε και η άδικη αποβολή του Καμπιώτη με 5 φάουλ 6 λεπτά πριν την λήξη, ενώ οι άνθρωποι του Πύργου 99 ψάχνουν ακόμα πότε και αν σφυρίχθηκε 4ο φάουλ! Ο αγώνας ήταν ντέρμπι σε όλη τη διάρκειά του, με τους  γηπεδούχους να φεύγουν μπροστά στο 1ο δεκάλεπτο , τους Πυργιώτες  να ισορροπούν και να προηγούνται στο ημίχρονο, από κει και πέρα το ματς πήγε πόντο - πόντο μέχρι 4 λεπτά πριν τη λήξη , όπου οι παίκτες του Βασίλη Παπαδόπουλου δεν μπόρεσαν να κρατηθούν κοντά στο σκορ.

Tα δεκάλεπτα: 17-10 , 29 - 31 , 43 - 43 , 65 - 54

Ε.Α. Παραλίας (Κωστόπουλος): Τσαγγαράς 15, Χαρμπίλας 3(1),  Αγγελόπουλος 17(2), Σταθόπουλος 3(1), Αντωνόπουλος 3(1), Καραβίτης 19, Φάλαρης 5(1)
Πύργος ’99 (Παπαδόπουλος): Κουτσούνης, Γιαννόπουλος 8(2), Μάρρας 5(1), Τριανταφύλλης 17(2), Παπαδόπουλος 6, Τίτιρης, Καμπιώτης 13, Κουτσόπουλος 5(1)