Α2`ΕΣΚΑΗ:ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ της 20ης αγωνιστικής

Άλλη μία δραματική αγωνιστική (20η) διαδραματίστηκε στο συναρπαστικό πρωτάθλημα της Α2 ΕΣΚΑ-Η, με τον Προφήτη Ηλία/ΠΑΟΚ να αποδεικνύεται ο κερδισμένος της ιστορίας, καθότι επικράτησε των Αραχωβιτίκων/Ακταίου με 66-64 και σε συνδυασμό με την ήττα του Υπερίωνα από τον σκληροτράχηλο Σπόρτιγκ με 72-68 πέρασε εκ νέου μόνος πρώτος στην κορυφή Εντούτοις, ο
Υπερίων έχει δικαιολογημένα παράπονα από τη διαιτησία του Μπούσια, που χρέωσε τους παίκτες του Δημήτρη Φωτόπουλου με 4 τεχνικές ποινές και 2 αντιαθλητικά φάουλ. Πανδαιμόνιο επικράτησε και στον Πύργο, όπου ο ΣΦΗΚΑ πέρασε νικηφόρα με 83-78, ύστερα από 45 λεπτά και σε ένα επεισοδιακό ματς. Οι γηπεδούχοι προηγούνταν με 67-55 στο 33’, όμως οι φιλοξενούμενοι «έτρεξαν» 13-0 σερί και πέρασαν μπροστά με βραχεία κεφαλή (67-68, 1 και 30 πριν τη λήξη), για να οδηγηθεί τελικά το παιχνίδι στην παράταση (69-69). 3 λεπτά πριν το τέλος του έξτρα 5λεπτου ο Μπεκρής δέχθηκε εσκεμμένο φάουλ, αλλά ο ρέφερι Δημόπουλος δεν το καταλόγισε και οι εξαγριωμένοι οπαδοί των Ηλείων πέταξαν μπουκάλι στο παρκέ. Ο Δημόπουλος διέκοψε τη συνάντηση για 15 λεπτά περίπου και μόλις κατέφθασε αστυνομική δύναμη το παιχνίδι ξανάρχισε και οι φιλοξενούμενοι, όντας πιο ψύχραιμοι έφτασαν στη μεγάλη νίκη και πλέον «γλυκοκοιτάζουν» την 3η θέση. Η Γαλήνη επιβλήθηκε εις βάρος του Πανελληνίου με 60-46 και αφενός τον έστειλε στη Β ΕΣΚΑ-Η, αφετέρου πλασαρίστηκε στην 3η θέση, με συγκάτοικο τις Ιτιές, που ηττήθηκαν από τον Αχαιό Σαραβαλίου με 54-52, ο οποίος πέτυχε νίκη μισή-παραμονή. Τέλος, ο Δικέφαλος «κλείδωσε» τη σωτηρία, αφού υπερίσχυσε της ΑΕΡ με 60-46 και μόνο αν «αυτοκτονήσει» θα υποβιβαστεί.