Γ΄ ΕΣΚΑΗ: Ασταμάτητος ο Αιγέας, νίκη άνευ αγώνα για Πύργο ’99

Ο Αιγέας Γαστούνης κέρδισε εύκολα τη Ν.Ε.Π. στο «Αέθλιον» με 77-58,  έκανε το 4/4 στα πλέι-οφ και είναι πλέον πολύ κοντά στην άνοδο στη Β΄ ΕΣΚΑΗ.

Η ομάδα του Λάμπη Τεκερλέκη, ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα, πήρε διψήφια διαφορά από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο (22-11) αλλά στη β΄ περίοδο οι Πατρινοί μείωσαν στους έξι. Στο γ΄ δεκάλεπτο, η ηλειακή ομάδα με άμυνα ζώνης έφτασε στο +17 και κλείδωσε τη νίκη, ενώ η διαφορά έφτασε ακόμα και τους 24 πόντους στο 35΄. Επόμενος αντίπαλος για τους «μελανόλευκους», η Α.Ε. Παραλίας στην Πάτρα, την προσεχή Κυριακή, σε ένα παιχνίδι που θα κρίνει πιθανότατα τη δεύτερη θέση.

Τα δεκάλεπτα: 22-11, 16-21, 22-11, 17-15

Αιγέας: Μήτρου 2 (7 ριμπ.), Μάλλιαρης 13 (10 ριμπ, 6 ασίστ, 5 κοψιμ.), Καραθανάσης 17, Γιαννακόπουλος 18 (4), Κορδοπάτης 7, Κουνανής 4 (1), Πολυχρονόπουλος 12, Δριβάκος 4, Σταματόπουλος, Θωμόπουλος, Παπαδόπουλος.

Ν.Ε.Π.: Σηφάκης 2, Τσαμπούκας 3, Πλακουτσής 2, Κατσουλάκος 2, Νιφόρας 5, Κουβέλης 23, Μητσιώνης 14, Γούδας 2, Πετρόφσκι 5.

Ερύμανθος-Πύργος ’99 0-20 α.α.

O Πύργος ’99 πήρε άκοπα τους βαθμούς της νίκης κόντρα στον Ερύμανθο, αφού η αχαϊκή ομάδα αποσύρθηκε από τα πλέι-οφ. Έτσι, οι Πυργιώτες παρέμειναν στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

*Στο άλλο παιχνίδι του Ομίλου, η Α.Ε. Παραλίας κέρδισε με 15 πόντους διαφορά τον ΓΥ.ΠΑ.Σ..