Παναθηναϊκός - Ξάνθη: 1 - 2 (Ρεπορτάζ & φωτογραφίες)

Μεγάλη έκπληξη στο γήπεδο της Λεωφόρου Αλεξάνδρας όπου η Ξάνθη επικράτησε του Παναθηναϊκού με 1-2 γκρεμίζοντας τον από την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Οι ακρίτες προηγήθηκαν με γκολ του Ντε Λούκας στο 34' με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε στο 62' με τον Σεμπάστιαν Λέτο, αλλά στην αμέσως επόμενη φάση ο Βασιλακάκης με υπέροχο σουτ από τα 30 μέτρα έδωσε και πάλι στην ομάδα του Λουτσέσκου την πρωτοπορία στο σκορ με 1-2 που ήταν και το τελικό. Η Ξάνθη έχει δημιουργήσει παράδοση στην Αθήνα καθώς υπενθυμίζουμε ότι και πέρυσι είχε επικρατήσει με 1-0.

Πλέον ο Παναθηναϊκός θα πρέπει να ξεπεράσει το σοκ της απρόσμενης ήττας και να επικεντρωθεί στον καθοριστικό για τη συνέχεια του Europa Leage αγώνα της Πέμπτης στο Βέλγιο κόντρα στη Σταντάρντ Λιέγης.

Να σημειωθεί ότι στο ημίχρονο του αγώνα βραβεύτηκαν τα τμήματα του ερασιτέχνη Παναθηναϊκού που κατά την προηγούμενη περίοδο κατέκτησαν πανελλήνια πρωταθλήματα.

Πηγή: Kefalonia Sport News