Β' ΕΣΚΑ-Η 2013-14 - 1ος Όμιλος:Καλή αρχή...Νίκη για το Ανδρικό του Ληξουρίου (69--54) εκτός έδρας το Σείριο.Αποτελέσματα Βαθμολογία

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στη Β΄ Ε.Σ.Κ.Α-Η το (νέο) ανδρικό τμήμα καλαθοσφαίρισης του Ληξουρίου, όπου και επιβλήθηκε του Σείριου Πατρών στα Ροΐτικα με 69-54...

Η ομάδα των Πατρών ξεκίνησε καλά και προηγήθηκε με 10 - 4 στην αρχή του 1ου δεκαλέπτου, όμως η συνέχεια άνηκε αποκλειστικά στην ομάδα του Ληξουρίου, αφού με ασφυκτικό pressing game στα 4\4 του παρκέ, απογείωσε τη διαφορά υπέρ του στο ημίχρονο στο +17 και μετέπειτα (3η περίοδος) στο +23. Στο σημείο εκείνο που η ομάδα του Σείριου γύρισε σε άμυνα ζώνης, οι νησιώτες με κακές και βιαστικές επιλογές στην επίθεση, πέταξαν το προβάδισμα και φάνηκε ότι το παιχνίδι αρχίζει από την αρχή (4 λεπτά πριν το τέλος η διαφορά έπεσε στους τρεις πόντους). Η ψυχραιμία επανήλθε, η επίθεση κινήθηκε σωστά και η καλή αμυντική λειτουργία οδήγησαν στο τελικό 54-69.